Report z on–line diskuze ke studii Kam utekli voliči levice?

Autor: Mgr. Jan Klán | 23. 11. 2020

Report z on–line diskuze ke studii „Kam utekli voliči levice?"

Vzhledem k tomu, že nás nadále trvající omezení, které souvisí s bojem proti nemoci COVID – 19, omezují v pořádání fyzických seminářů, jsme se rozhodli uskutečnit on – line diskuzi na sociální síti Facebook. Tato diskuze probíhala nad studií Jana Klána „Kam utekli voliči radikální levice?". První dva semináře na toto téma proběhly ještě fyzicky, ale závěrečný seminář jsme byli nuceni přesunout do on – line prostoru. Diskuze na Facebooku probíhala celkem tři týdny, během které mohli čtenáři psát své dotazy, na které jim bylo posléze odpovídáno. Otázky se dost prolínaly, někdy se týkaly samotné studie, jindy mimoběžných témat, které ale se studií souvisely. Nejzajímavější otázky padaly zejména na Piráty, jejich působení ve společnosti a jak od nich získat levicově smýšlející voliče.

Diskutující se nezapomněli zeptat na to, jakým způsobem má levice opět získat podporu, když ji v současné době ztrácí podporou miliardáře (oligarchy) Andreje Babiše? Na tuto věc autoři studie odpověděli, že podpora (tolerance) současné vlády je určitým typem kompromisu, jak zavádět levicová témata v život a nenechat vládnout pravici, která působí antisociálně. Nicméně levice musí změnit uvažování i přístup k současné toleranci vlády s hnutím ANO, kdy se musí vymezovat proti asociálním věcem, které se daří onomu hnutí prosazovat spolu s pravicovými stranami (jako ODS) v Poslanecké sněmovně.

Z diskuze vyplynulo, že se mnoho lidí zamýšlí nad tím, kam voliči radikální levice vlastně utekli. Dokonce se zajímají i o taková témata jako nepodmíněný základní příjem, zavedení prvků přímé demokracie a to zejména ve vztahu přímo volených starostů. I na tyto otázky autoři odpovídali spolu s příklady ze zahraničí.

On – line, diskuze se v tomto případě osvědčila, protože vedla k prohloubení daného problému a hledání dalších možných témat pro získání levicových občanů, které je nutné v dnešní době diskutovat. Rovněž se v tomto případě může navázat na nové sociologické výzkumy, které se od napsání studie objevily. Z dat, které z nich vyplývají, lze vyčíst, že radikální levice musí přicházet s tématy, které se úzce dotýkají lidí a pracujících – jako příklad si můžeme uvést zkrácení pracovní doby, která se po několik desetiletí nezměnila. Dále zdanění nejbohatších nebo pásmové zdanění majetku. Rovněž větší podíl státního vlastnictví je určitým tématem pro to, jak získat voliče levice zpět.

Foto