Kauza Vrbětice: Česká republika mezi Ruskem a USA

Autor: ICL | 29. 4. 2021

Institut české levice Vás zve na online seminář na téma “Kauza Vrbětice: Česká republika mezi Ruskem a USA”. Úterý 4. 5. 2021 od 17:30, ZOOM

Téma: Jak kauzu chápat v českých a globálních souvislostech, jak se promítla do bilaterálních vztahů mezi Českem a Ruskem a jakou roli v kauze hrají české a zahraniční zpravodajské služby? Nejen na to se pokusí odpovědět přednášející a následná diskuse.

Přednášející: Jan Klán, sociolog a analytik; Veronika Sušová-Salminen, expertka na Rusko; Marek Hrubec, expert na globální studia.

Po sedmi letech revitalizovaná kauza Vrbětice vyvolala mimořádně rozsáhlé vyhošťování ruských a českých diplomatů. Kauza má české i zahraniční souvislosti. Patří mezi ně možnost dostavby jaderné elektrárny Dukovany ruským Rosatomem, dovoz ruské vakcíny Sputnik V pro očkování českých občanů, bulharský obchodník ve Vrběticích, eskalace napjatých vztahů mezi USA a Ruskou federací, včetně amerického vyhošťování ruských velvyslanců, nebo vojenské cvičení NATO na Ukrajině. Česká politická scéna se kauzou ještě více rozštěpila. Jak kauzu chápat v českém a globálním kontextu, jak se promítla do bilaterálních vztahů mezi Českem a Ruskem a jakou roli v kauze hrají české a zahraniční zpravodajské služby? Nejen na to se pokusí odpovědět přednášející a následná diskuse.

Foto