Na české politické scéně táhneme za jeden provaz, ale každý za rozdílný konec

Autor: Miloslava Vostrá | 7. 7. 2021

Rozhovor Institutu české levice s poslankyní, předsedkyní rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou.

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny a sociologické průzkumy předpovídají vítězství koalice Pirátů se Starosty. Co podle Vás způsobuje jejich umístění na prvním nebo druhém místě?

Podle mého názoru ono „vítězství" v předvolebních průzkumech zmíněné koalice stojí na mladších voličích, kteří bývají, řekněme, více kritičtí ke svému okolí a kterým je styl komunikace Pirátů velmi blízký, ale také na „neznalosti" podporovatelů, nejen voličů, Starostů, kteří se mohou z mého pohledu zcela mylně domnívat, že zástupci této strany zastupují většinu starostů v ČR a jsou chápáni jako „nezávislí" regionální politici. To ovšem není pravda.

Z výzkumů se rovněž ukazuje, že tradiční levicové strany, tedy KSČM a ČSSD jsou na prahu vstupu do sněmovny. Co zapříčinilo tak velký pokles jejich obliby? Je to podpora vlád Andreje Babiše nebo to má hlubší kořeny?

Jedním z důvodů je samozřejmě naše společná (KSČM i ČSSD) podpora Babišovy vlády. Naší chybou je také to, že neumíme občanům „prodat" to, co i naší zásluhou bylo schváleno ve prospěch lidí. Ať už se jedná o zvyšování mezd u státních zaměstnanců, kde jsme dorovnávaly škrty pravicových vlád, valorizace a zvyšování důchodů, finanční prostředky na sociální služby, nezvyšování spoluúčasti pacientů na zdravotní péči, podpora investic do obcí atd. A nesmím zapomenout ani na navýšení prostředků ve státním rozpočtu během pandemie na podporu udržení zaměstnanosti (program Antivirus), různé úlevy na daních, bonusy pro OSVČ atd. Bohužel jsme ale také spojování s opatřeními v době pandemie, které se občanům nelíbí a které vláda neumí vysvětlit a odkomunikovat je. Tím samozřejmě nechci zpochybňovat účinnost či nutnost některých těchto opatření.

Všechny strany přichází s velkými sliby. Jedni slibují, že nám připraví skvělou budoucnost a další, než nás ochrání před migranty. Jsou volební hesla tím důležitým, co zajímá voliče? Nebo jsou to volební programy?

V tomto případě jsem přesvědčena, že bohužel pro politické strany voliče více zaujmou hesla. Programy politických stran se dostávají mezi občany zpravidla prostřednictvím médií, které na rozdíl od občanů programy politických stran bedlivě sledují, porovnávají a hledají rozdíly mezi nimi.

Za posledních 30 let se pořád jen slibovalo, ale až současná středo – levá vláda dokázala prosadit mnoho věcí pro obyčejného člověka. Jak je tedy možné, že hnutí ANO ve volebních průzkumech dále padá dolů?

Z mého pohledu pravicová opozice využívá zcela bezprecedentní dobu pandemie k útokům na vládní strany. Nutno dodat, tak jak jsem se už zmiňovala, že obě vládní strany jim v tom vydatně pomáhají např. svoji personální politikou na ministerstvu zdravotnictví, přijímáním opatření, která poté soudy ruší atd. Pokud se však podíváme do zahraničí, zjistíme, že situace je složitá ve všech státech zasažených pandemií a univerzální „lék" neexistuje. A tak na české politické scéně sice táhneme za jeden provaz, ale každý za rozdílný konec.

Líbí se Vám osobně nějaké volební heslo pro nadcházející volby? Například spolu dáme Česko dohromady, Česká republika na prvním místě atd.

Hesla jsou to pěkná… Vždy si však kladu otázku, jak budou tato hesla naplňována a co si kdo pod daným heslem představuje. Někdy jsou totiž na míle vzdálené od reality. Je to mnohdy jako slibovat nesmrtelnost…

Jaký je Váš tip, kdo vyhraje nadcházející volby a dokáže případný vítěz sestavit vládu?

Neumím hádat budoucnost ani nemám křišťálovou kouli. Sestavení vlády po podzimních volbách nebude jednoduché. Pokud se domluví koalice Piráti a Starostové s koalicí SPOLU, bude si posty rozdělovat pět politických subjektů. Jsem zvědavá na to, jak tyto volební koalice dají dohromady Programové prohlášení vlády a jaká bude vůbec stabilita takovéto vlády. Osobně mám z toho (jako občan) obavy. Avšak ani politické hnutí ANO rozhodně neodepisuji. Svoji volební kampaň představí v září. Uvidíme, čím nás PR týmy překvapí.

To, co mě však zajímá ze všeho nejvíc, je volební výsledek KSČM. Jsem přesvědčena, že své místo na politické scéně stále máme. Je pro mě nepředstavitelné, že by levicově smýšlející voliči neměli své zastoupení v Poslanecké sněmovně, a právě proto je nutné jít k volbám do Poslanecké sněmovny a nebát se dát svůj hlas KSČM.

Foto