Aktuální situace na české levicové scéně

Autor: Jan Klán | 17. 9. 2021

Ve čtvrtek 16. 9. 2021 uspořádal Institut české levice, Společnost pro evropský dialog a Klub společenských věd společnou akci v Brně na téma aktuální situace na české levicové scéně. Úvodní slovo pronesla Anna Štofanová a přivítala hosty – Jiřího Málka, Jána Mišoviče a Jana Klána. Jiří Málek ve svém úvodu připomněl, že již v minulosti proběhlo několik akcí. Současná akce, se rovněž věnuje tématu, kam utekli voliči radikální levice a na webu Institutu české levice jsou k dispozici závěrečné zprávy z výzkumu, který se tomuto tématu věnuje.

Sociolog Mišovič představil výstupy ze sociologického výzkumu, který si institut nechal realizovat v roce 2020. Zároveň prezentoval vážené průměry ze sociologických výzkumů CVVM. Své vystoupení rozdělil na dvě části. V první se věnoval výsledkům voleb od roku 1996 do současnosti. Druhá část jeho vystoupení se zaměřila na názory populace na radikální levici. Jasně se ukazuje, že voliči levice nevolí jen levici, ale klidně i jiné politické subjekty. V některých případech dokonce ODS. Levicoví voliči totiž nejsou jednolitá skupina.

Jiří Málek ze Společnosti pro evropský dialog představil mezinárodní srovnání. Poukázal na fakt, že výměna předsedy jakékoliv strany všechno nesrovná a nezlepší. Jako příklad uvedl Die Linke v Německu, kde je levice rovněž na ústupu. Nicméně v Německu se sociální demokracie začíná zvedat i ve větších městech. Strana Die Linke má voliče hlavně v mladších ročnících, což je odlišné například od KSČM, která má voliče ve starších ročnících. V našich podmínkách se většina voličů levice přesunula směrem ke středu.

Sociolog Klán představil svoji studii s názvem: Kam utekli voliči radikální levice a jak znovu získat podporu kterou vydal Institut české levice a je volně ke stažení na webových stránkách. Dále poukázal na to, že radikálně levicová strana musí mít ve svém vedení různé lidi, kteří budou působit na svůj segment voličů. Dnes totiž neexistuje jednolitý proletariát, tak jako tomu bylo v industriální době. V současné době máme dělníky, OSVČ, IT specialisty, administrátory, intelektuály atd. Vzhledem k tomu, že se změnila struktura společnosti a nastoupila digitalizace, tak se i radikální levice přesune z masové strany na stranu volební.

Po úvodních vystoupeních následovala diskuze, kde se probírala různá témata: věrohodnost sociologických výzkumů, zazněly i dotazy ohledně progresivního zdanění nebo zavedení Eura a zda jsou to levicová témata. Bylo poukázáno na problém výuky na školách. Dále v diskuzi zaznělo, aby se levice více zaměřovala na šíření svých myšlenek po sociálních sítích.

Akce byla velice podnětná a diskuze zajímavá, protože je nutné o těchto věcech, které trápí levicovou politickou scénu, mluvit otevřeně.

Foto