Závěrečná deklarace – Evropské fórum

Autor: Jiří Málek, Společnost pro evropský dialog | 3. 12. 2021

Závěrečná deklarace – Evropské fórum

Brusel 26. – 28.11.2021

Toto 5. fórum pořádáme v době, kdy je vzájemná pomoc a spolupráce mezi zelenými, progresivními a evropskými levicovými silami potřebnější než kdy jindy. Krize způsobená šířením COVID-19 po celé planetě ve skutečnosti odhalila všechny rozpory, limity a nedostatky neoliberálního, predátorského a nepodporovatelného modelu společnosti, který není schopen vyrovnat se s tak hlubokou výzvou, jako jsou důsledky pandemie, která pustoší svět téměř dva roky.

Během krize nadále rostly nerovnosti mezi sociálními třídami, rostla chudoba, klesaly příjmy pracovníků, rostla nezaměstnanost a prekarita. Zároveň se bohatství stále více koncentrovalo v rukou nadnárodních společností a malého počtu miliardářů.

Reakcí zprava je nadále držení se privatizace a likvidace veřejných služeb se slábnoucím systémem péče, která padá na bedra žen i za cenu jejich života, přivádí planetu do situace klimatické nouze, ničí přírodní habitaty a ohrožuje biologickou rozmanitost.

V době, kdy je v sázce čiré přežití, se národy Evropy musí zmobilizovat tím, že zdůrazní rozpor kapitálu a práva na život, potřebu boje proti nerovnosti a klimatické nouzi, což musí být prioritou pro levicové, zelené a progresivní síly v Evropě. Nyní vstupujeme do poslední dekády, ve které budeme mít šanci odvrátit katastrofu, a musíme proto prokázat potřebu této naléhavosti tváří v tvář skutečné a stále bezprostřednější hrozbě, kterou představuje změna klimatu a nedostatečná spoluzodpovědnost za péči o něj.

Důležitým prvkem takových opatření bude zpřísnění kontroly vůči velkým společnostem a finančnímu sektoru, který zůstává vystaven na pospas nekontrolovanému klimatickému riziku. Zároveň však musíme převzít společnou odpovědnost za to, že mnohé z potřebných změn budou zahrnovat bezprecedentní posuny v modelech výroby, spotřeby a mobility, které nevyhnutelně ovlivní a promění náš každodenní život. Musíme především bránit spravedlivou transformaci, jejíž náklady neponesou pouze ti s nejnižšími příjmy, ale v němž jsou zaručeny politiky a dostatečné zdroje, které zajistí, že klimatické strategie nezvýší sociální nerovnost.

Na obranu Evropy pokroku odmítáme privatizaci jako mechanismus k „posílení" finančního a ekonomického systému. Naopak se domníváme, že je čas na státní regulaci v určitých sociálně-ekonomických oblastech, a zároveň poukazujeme na to, že klimatická transformace může dosáhnout svých cílů pouze tehdy, pokud se zaváže k obnově potravinové a průmyslové suverenity Evropanů, přičemž se rozchází s modelem ultraliberální volné soutěže a maximalizace finanční ziskovosti. Bude to možné pouze tehdy, pokud se sociální rozvoj a vytváření slušných pracovních míst pro všechny vrátí do středu cílů evropské integrace, na rozdíl od současné logiky nejistoty.

Dosavadní zavedená daňová pravidla musí být nahrazena novými, která zaručí sociální a ekologický rozvoj. Přesměrování veškerého financování, zejména financování ECB (Evropské centrální banky), směrem k těmto cílům, je proto imperativem, za který hodláme bojovat.

Zejména zdůrazňujeme roli, kterou musí hrát sociální ekonomika v evropské rekonstrukci, protože představuje solidární ekonomiku, demokratické řízení, komunitní organizaci a zapojení do prostředí, ve kterém lidé, kteří vytváří družstevní podniky, žijí. A nebo jiné právní formy, jako jsou pracujícími vlastněné společnosti nebo společnosti, ve kterých mají zaměstnanci akcionářskou kontrolu nad společností a rozhodování o jejích aktivitách.

Boj za daňovou spravedlnost se ukázal být nadnárodnější než kdy jindy. V globální a stále více digitalizované ekonomice, v níž je ještě větší koncentrace bohatství v rukou několika málo lidí, musíme formulovat společnou reakci na globální i evropské úrovni, abychom zajistili, že velké korporace budou platit spravedlivý podíl daní a že nejbohatší jedinci nejsou schopni skrýt svůj majetek. To je nezbytné pro zajištění redistribuce, blahobytu a dostatečných sociálních služeb.

Kromě toho si ti z nás, kteří se účastní tohoto 5. fóra, uvědomují, že za těchto okolností je budoucnost světa nejistá, a přejeme si sdělit národům Evropy naše velké znepokojení nad globální dynamikou nacionalistického nástupu, který se objevuje v některých evropských zemích s autoritářskými vládami (Polsko, Maďarsko, Slovinsko…). Chceme zdůraznit nedostatek solidarity a odhalit rasistické, misogynní a xenofobní tendence. To vše vážně ohrožuje základní práva a svobody, jako je rovnost pohlaví, práva LGBTQI+ skupin, svobodu tisku a akademickou svobodu. Hrozí, že se tato dynamika může rozšířit i do dalších evropských zemí, kde postupuje krajní pravice.

Zatímco čelíme sociálním a ekonomickým důsledkům krize, jsme také svědky nárůstu mezinárodního napětí, které spouští zbrojení, jež může vyústit v rozdělení států na vojenské a ekonomické bloky s nepředvídatelnými důsledky pro budoucnost života na Zemi. Vyzýváme proto evropské národy, aby projevily solidaritu a bojovaly za mír, za spravedlivý systém mezinárodních vztahů, ve kterém Evropská unie a další mocné státy přestanou využívat slabiny ekonomik rozvojových zemí.

Z tohoto pohledu jsme zastánci odzbrojovací politiky, která by umožnila přechod od vojenských k sociálním výdajům prostřednictvím skutečné a vzájemně výhodné spolupráce v oblasti obchodu a ekonomiky. Požadujeme také navýšení evropské pomoci rozvojovým zemím, a tím umožnit realizaci iniciativy mezinárodní spolupráce zaměřené na zajištění toho, aby každý požíval celého spektra lidských práv. Na podporu lidí nucených opustit místo narození a podvedených převaděčskými sítěmi, což znamená zaručit jim právo na azyl, v rámci mezinárodního práva stanoveného v Chartě Organizace spojených národů, jakož i v mezinárodních úmluvách založených na svobodě, spravedlnosti, solidaritě a lidské potřeby související s informačním věkem a čtvrtou průmyslovou revolucí.

Plně v souladu s mezinárodními vztahy vycházejícími z Charty OSN se připojujeme k mezinárodním dohodám, které požadují okamžité zrušení blokády, kterou USA udržují proti Kubě a dalším zemím, s cílem ukončit politiku vměšování, která je v rozporu s mezinárodním právem. To je důvod, proč oslavujeme obnovení demokracie v Bolívii v roce 2020, po převratu, který rozpoutal nenávist, pronásledování a rasismus. Důrazně odmítáme jakýkoli pokus o destabilizaci ústavní vlády prezidenta Luise Arceho ze strany fašistických sil, které se snaží zničit již dosažené sociální pokroky a ekonomickou obnovu země. Stručně řečeno, podporujeme právní stát a demokracii. To jsou základní základy, na kterých musí spočívat mezinárodní vztahy.

Stejně tak vyjadřujeme své znepokojení nad situací omezování svobod a systematické represe proti opozici v Turecku.

V těchto časech krize, respektující naši rozmanitost a pluralitu, my, politické, sociální a odborové síly účastnící se tohoto 5. fóra, vyzýváme všechny, aby spojili své síly, abychom mohli společně řešit výzvu zapojení suverénní vůle národů. Evropy v široké akci na obranu sociálně vyspělé, ekologicky udržitelné, podporující se a rovnostářské Evropy, která v míru a solidaritě spojuje ekonomickou a sociální bezpečnost s potravinovou a ekologickou bezpečností. Vyzýváme proto jednou provždy k ukončení úsporných opatření v Evropě, aby sociální pomoc a podněty zaměřené na zmírnění dopadů COVID-19 nebyly předčasně staženy a aby se soustředily na nejzranitelnější části naší společnosti, zejména ženy, které jsou pandemií nejvíce ochuzené a nejvíce zasažené.

Ti z nás, kteří jsme se sešli na tomto 5. fóru levicových, zelených a progresivních sil, tak vyjadřujeme svůj závazek podporovat lidovou mobilizaci na obranu ekologické, feministické, sociální a ekonomické rekonstrukce Evropy, založenou na respektu k suverenitě lidu, sdružování našich zdrojů k vybudování plně demokratické, na solidaritě založené, rovnostářské a sociálně vyspělé Evropy. Za tímto účelem předkládáme následující návrhy:

1 - Vytvořme model evropské rekonstrukce, který bude horizontální a bude založen na solidaritě. Pluralismus a demokracie je pro lid a národy Evropy zásadní. Vyzýváme k Evropě založené na přesvědčení, že politické ideje, a tím i politická organizace evropského veřejného prostoru, musí být strukturováno podle politických ideálů a směrů, a nikoli podle geografických hranic. Jen takto budeme schopni účinně bránit silné myšlenky, které dnes příliš často chybí: daňová spravedlnost, veřejné služby, systémy veřejné péče, harmonizace systémů sociálního zabezpečení atd., nadto i předvídání výzev, které přináší změna klimatu. Obhajujeme všechna přijatá opatření za Evropu solidarity jako součást koordinované reakce na pandemii a její sociální a socio-ekonomické efekty.

2 - Zrušme model neoliberální Evropy, která svým paradigmatem úsporných opatření přinesla zkázu milionům lidí. Ten, který zprivatizoval veřejné služby, rozložil sociální pokrok dosažený za desítky let odborových, sociálních a politických bojů. Pošlapal demokratickou suverenitu národů světa, omezoval svobody, prohloubil genderové propasti a feminizaci chudoby a přivedl planetu na pokraj klimatické nouze, ničil přírodní lokality a ohrožoval biodiverzitu.

Evropská integrace musí být horizontální a založená na solidaritě, včetně poloviny evropské populace, kterou tvoří ženy, respektující suverenitu lidu, spolupráci mezi lidmi a národy a integraci strukturálních politik zaměřených na sdružování zdrojů a budování Evropy, která je plně demokratická, podporující, rovnostářská, sociálně vyspělá a nezávislá ve svých mezinárodních vztazích.

Zasazujeme se o sociálně ambicióznější Evropu. Sociální a ekologická krize jsou neoddělitelně spjaty, a pokud se máme vyhnout dalšímu prohlubování nerovností a nespravedlností, Evropská unie musí předložit proaktivní a ambiciózní sociální plán. Tento plán musí být financován zejména z vlastních zdrojů Unie a z boje proti daňovým podvodům, s cílem podpořit ekonomiku prostřednictvím opatření, která upřednostňují vytváření stabilních a ne nejistých pracovních míst, růst příjmů a politiky sociální ochrany, odstranění všech překážek kolektivního vyjednávání, které omezily činnost odborů, a přeorientování uvolňování peněz ECB tak, aby byly umístěny pod demokratickou kontrolu, směrem k zaměstnanosti, veřejným službám a ekologické transformaci.

3 - Považujeme za nepřijatelné, když je zdravotní péče vázána na finanční zdroje pacienta, proto prosazujeme dostupnou a bezplatnou zdravotní péči posílením základních veřejných služeb, věnování

zvláštní pozornosti tomu, co zaručí všeobecnou zdravotní a sociální péči.

4 - Zaveďme evropský plán na obranu genderové rovnosti, takový, který zaručuje lidská práva žen

a zajišťuje spoluzodpovědnost za pečovatelské aktivity a spravedlivé rozdělení bohatství. Je zásadní

dosáhnout plného začlenění žen do všech oblastí společnosti, protože do té doby nemůže existovat skutečná demokracie a ženy nemohou žít svobodně, bez mužského násilí, se stejnými právy, bez násilí ani

komodifikace svých těl (náhradní mateřství) a plně požívat svých práv a kontroly nad svými těly prostřednictvím přístupu k potratům, čímž by byl pohřben patriarchát.

5 - Implementujme Zelený akční plán k zastavení globálního oteplování a ztráty biologické rozmanitosti investováním do rozšíření přírodních rezervací, parků a zelených ploch.

6 - Posilme ekonomiku prostřednictvím opatření, která upřednostňují vytváření pracovních míst, růst příjmů a oblast sociální ochranné politiky, odstranění všech překážek kolektivního vyjednávání, které omezovaly odbory v jejich právech a opatření, která skoncují s platovými rozdíly mezi ženami a muži. To znamená dodržovat IPCC doporučení (Mezivládní panel o klimatických změnách) a k tomu mobilizovat finanční zdroje až do výše 6 % HDP.

7 - Přísně regulujme finanční trhy, aby se zabránilo spekulativním útokům a odstranily se daňové ráje a

daňové úkryty.

8 - Stojíme za mírem, připraveni čelit rostoucímu mezinárodnímu napětí, které nás vede do nové studené války. Odmítáme jakékoli navýšení vojenského rozpočtu a jsme zdrženliví ohledně militaristického přístupu navrhovaného NATO, který představuje vážnou hrozbu pro mír, neboť povede k eskalaci zbrojení. Jsme přesvědčeni, že odzbrojení a diplomacie jsou nejlepšími nástroji ke snížení ohrožení míru. Země EU musí ratifikovat Smlouvu o zákazu jaderných zbraní.

Právě z tohoto pohledu vyvoláváme potřebu společenské debaty o koncepci kolektivní bezpečnosti, která odmítá ty, kteří chtějí naše zatažení do nové studené války. Naopak ale tvrdí, že mírovější svět je bezpečnější svět s prováděním spravedlivých a transparentních obchodních pravidel, která jsou nezbytná pro blaho všech národů světa.

A konečně ti z nás, kteří jsme se zúčastnili tohoto Fóra, pocházející z různorodého levicového, zeleného a progresivního prostředí, vyzýváme sociální, politické a odborové síly k posílení spolupráce a koordinace s cílem podpořit občanskou mobilizaci, která bude zatlačovat zpět síly evropské krajní pravice. Tyto síly, živené apatickými, xenofobními, rasistickými, patriarchálními a autoritářskými bludy, využívají obavy a nejistoty velkých skupin společnosti.

Vedle této závěrečné deklarace 5. evropského fóra levicových, zelených a progresivních sil také představujeme akční plán, který obsahuje iniciativy vycházející z různých shromáždění, setkání, workshopů a panelů. Cílem je umožnit mobilizaci společnosti, která zajistí, že Evropa bude hrát vedoucí roli při obraně budoucnosti, v níž může celé lidstvo požívat lidských práv v míru, rovnosti, svobodě a harmonii s přírodou.

AKČNÍ PLÁN:

  • Podporujme mobilizace spojené s 7. dubnem - Světovým dnem zdraví - na obranu práva na bezplatnou kvalitní zdravotní péče, včetně zřeknutí se patentů pro usnadnění všeobecného očkování.

  • Účastněme se mobilizací svolaných odbory, zejména 1. května, na obranu větší ochrany práv pracovníků.

  • Mobilizujme se pro Madridský mírový summit v červnu 2022, který bude probíhat souběžně se summitem NATO.

  • Pracujme společně na vyvinutí nezbytného politického a sociálního tlaku k zajištění toho, aby COP (Globální klimatický summit) v listopadu 2022 dosáhl skutečného pokroku v boji proti klimatické krizi.

  • Veďme kampaň za to, že alespoň 2 % HDP každé země EU půjde na kulturní výdaje a bude na evropské úrovni formulován statut umělců, aby se ukončila prekarita v tomto odvětví.

  • Vytvořme kampaň za boj s krizí demokracie.

  • Spusťme kampaň proti pravici a krajní pravici, které se snaží zničit práva, jež získaly ženy za desetiletí, a proti kriminalizaci feminismu.

  • Vypracujme analýzu dopadu pandemie na mzdy a pracovní vztahy v Evropě.

Anglická a francouzská verze na webu: www.europeanforum.eu

Překlad: SPED

Foto