31. 5. 2023
Výstupy z Michálkovického odborného semináře 18. května 2023.
Asociální cynismus vládní koalice nemá obdoby. Neštítí se ho ani vůči lidem na zaslouženém odpočinku. Upírá jim i většinu částky, na niž mají zákonný nárok za drahoty, které se dalo z velké části předejít. Nejhorší ze všech českých vlád okrádá generaci, jež vytvořila rekordní díl národního majetku.
Látá tím manka státní pokladny, v nichž láme rekordy sama. Svádět skandální schodek na seniory je trapná ubohost. České důchody čerpají jen kolem 9 procent HDP. Západně od našich hranic je to o třetinu i polovinu víc. Spotřební koš českých seniorů stojí skoro stejně, jako v nejbohatších zemích EU. Penze, z níž musí vyžít, je žalostným zlomkem tamních důchodů. Až k humanitární kalamitě to nevede jen díky bydlení, jež většině seniorů zajistil socialismus.
Podzim života čeká brzy i silné ročníky „Husákových dětí“. O to víc seniorů by ožebračila „důchodová reforma“ ve prospěch „horních deset tisíc“. Cestu jí klestí poplašné zprávy, podrývající důvěru ve veřejný penzijní systém. Vláda jim nečelí a sama ponouká občany, zejména ty mladší, aby se na stávající systém nevázali, protože je odsouzen k bankrotu či degradaci penzí na žebračenky. Úřady, vybavené dřív nevídanou technikou, vyřizují žádosti o důchod často řadu měsíců. Pravice, brojící proti rovnostářství, jím valorizaci důchodů mrzačí. I tím podlamuje motivaci lidí s vyššími příjmy, kteří do penzijního systému mohou přispět nejvíc. To vše jeho stabilitu skutečně oslabuje a přispívá i k protiústavnímu okrádání seniorů. Konečným cílem je sféru, operující s největším z veřejných zdrojů, rozložit a změnit v privátní kořist.
Civilizovaným řešením je jen stabilizovaný penzijní systém, průběžně financovaný z důchodového pojištění i dalších zdrojů státního rozpočtu. Vyžádá si řadu změn i ve struktuře a určení daní a dalších oblastech. Nároky, jimž bude vystaven, zvládne jen rozhodný obrat k politice, která prosadí především:
Embargo na další zcizování veřejného majetku
Návrat páteřní infrastruktury do rukou státu
Zdanění všech zisků, dosahovaných na našem území
Zrušení daňových úlev a subvencí velkokapitálu
Adekvátní zdanění všech soukromých přirozených monopolů
Progresívní škálu daní z majetku i příjmu právnických a fyzických osob
Zrušení stropů sociálního pojištění z nadstandardních platů
Zdravotní pojistné OSVČ jako osob v pracovním poměru
Sociální pojištění OSVČ, jež zruší sponzoring jejich důchodů zaměstnanci
Zkušenost lidí, kteří se realizují prací i v důchodovém věku, je stále významnější přidanou hodnotou. Kdokoli se tak rozhodne dobrovolně, měl by mít na vybranou i z mnohem víc pracovně-právních variant. Posunu nároku na penzi ještě výš, než vzniká dnes, však třeba rozhodně zabránit. Řadě zemí se už vymstil i náklady zdravotní péče. Tím zodpovědněji třeba stanovit okruh profesí, jimž bude snížen úměrně jejich nárokům i zdravotním následkům.
Závazkem moderní civilizace je dobu na zaslouženém odpočinku co možná prodloužit. A naplnit ji i pestrou škálou aktivit, jež lidský život dál obohacují, včetně navazujících na profesní uplatnění. Posouvat nárok na důchod tak, aby netrval déle než před desítkami let, je jen v zájmu sil lačných po ještě víc veřejných financích, než kolik svými penězovody už drancují.
I my proto podporujeme návrh sdružení Kudy z krize uspořádat už v září v Poslanecké sněmovně odbornou rozpravu, která porovná obě varianty stabilizace penzijního pojištění: povinné prodlužování důchodového věku, prosazované vládou - a posílení motivace k dobrovolnému prodloužení výdělečného uplatnění včetně komplexu podpůrných opatření. K důvěře v penzijní systém, a tedy i k jeho stabilitě přispěje i jiný námět z téže diskuse: neprodleně zahájit práce na systému, který se osvědčil v Rakousku, v němž má každý občan k dispozici online svůj individuální penzijní účet - a veškerá administrativa, závazný růst i výplaty důchodu probíhají automaticky podle pevně stanovených pravidel.
Senioři tvoří stále větší díl populace. Na jejich důchody tak, vedle penzijního pojištění, musí přispívat také jiné rozpočtové zdroje. Nevyhne se tomu ani řada zemí, inkasujících mnohem větší zisk a s vyššími příjmy i odvody penzijního pojištění. Tím víc to platí u nás za Fialovy vlády. Do dluhové oprátky žene penzijní pojištění a celé veřejné finance. Oč dál se do ní propadá, tím víc ji “řeší” tím, co ji způsobilo. Náprava, kterou už nelze odkládat, má šanci jen přesně opačným směrem, než jaký má navrch už desítky let. Většina našich podniků, produkujících vysokou přidanou hodnotu, padla do klína zahraničnímu kapitálu. U nás svým „lidským zdrojům“ platí jen zlomek mezd, jimiž odměňuje doma i většinu méně kvalifikovaných profesí. Řadu jiných kapacit zlikvidoval jako nežádoucí konkurenci. Z ekonomiky v českém vlastnictví zbyla tříšť závislých subdodavatelů cizího kapitálu. Až na pár výjimek inkasují jen mikroskopický díl přidané hodnoty, kterou generují. Do svébytné pozice ve světové extralize nás nevrátí, i kdyby to měly v plánu.
I důstojný podzim života všem, kdo dřív poctivě pracovali, tak zajistí především to, na čem závisí prosperita celé země. Tedy především:
Skoncovat s politikou „levné práce“, odsuzující k „dělbě chudoby“ i většinu seniorů. Rozvíjet ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou, umožňující „přerozdělovat bohatství“ i lidem na zasloužilém odpočinku
Znásobit ekonomický přínos domácí vědy a výzkumu v řadě perspektivních oborů (nanotechnologie, IT, umělá inteligence i jiných). Stavět na jejich výsledcích komerční průlomy, které nás vrátí mezi suverény světových trhů, je především úkolem státu, který vědu a výzkum financuje z peněz daňových poplatníků.
Rozvíjet nové projekty ve veřejném vlastnictví tak, aby přispívaly k rozvoji celé země a růstu všeobecné životní úrovně. Co možná produktivní účast v nich nabízet i domácím soukromým firmám, které dnes drží nakrátko cizí kapitál.
Zásadně zkvalitnit výkon vlastnických práv státu a celé veřejné moci v podnicích s jejich majetkovou účastí. Rázně v nich skoncovat se vším, co veřejný zájem poškozuje.
Situace je kritická. Vláda už ztracenou důvěru nezíská, i kdyby vzala rozum na milost. Vztahem k seniorům se kompromituje zvlášť odpudivě. Tím větší výzvou to je pro síly, prosazující humánní a udržitelná východiska. Důstojný podzim života bude jejich prvořadou součástí. Spojíme za něj síly se všemi demokraty a vlastenci.
Stanovisko Michálkovického odborného semináře 27. 5. 2023
Jednotlivá vystoupení: PhDr. Josef Skála, CSc., ředitel institutu české levice
RSDr. Miroslav Opálka, tematický expert KSČM
Ke stažení v PDF prezentace: library.institutcl.cz
Doc. Radim Valenčík, CSc.
Ke stažení v PDF prezentace: library.institutcl.cz
Dr. Ing. Jaroslav Šulc, národohospodář
Ke stažení v PDF prezentace: library.institutcl.cz
Ing. Jana Simonová, CSc., ekonomka a diplomatka
Ke stažení v PDF prezentace: library.institutcl.cz
RNDr. Pavel Kalenda, CSc., geofyzik a seismolog
Ke stažení v PDF prezentace: library.institutcl.cz
