Co očekávat od Draka (3)

Autor: Jan Campbell | 11. 2. 2024

Střípky ze sportu

Některé sportovní akce byly zahájeny před oficiálním zahájením 14. čínských národních zimních her v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko 17. února. Národní zimní hry budou podle organizátorů největší svého druhu a zúčastní se jich více než 3 700 sportovců.

V okrese Liangcheng poblíž města Ulan Chab soutěžilo od 4. do 10. ledna 148 sportovců na čínském národním mistrovství v biatlonu 2023-2024, které zároveň sloužilo jako kvalifikace na 14. národní zimní hry. Na mistrovství světa v biatlonu je 11 disciplín: Ženy: 7,5 km sprint, stíhací závod na 10 km, individuální závod na 15 km, závod s hromadným startem 12,5 km a štafeta 4X6 km. Muži: sprint na 10 km, stíhací závod na 12,5 km, závod jednotlivců na 20 km, závod s hromadným startem na 15 km a štafeta 4X7,5 km. Smíšená štafeta: 4X6km

Ve městě Hulun Buir odstartovala juniorská skupinová curlingová soutěž na 14. národních zimních hrách. Dvanáct týmů bude bojovat o tři zlaté medaile v kategoriích mužů, žen a smíšené čtyřhry během devíti dnů v městském tréninkovém centru ledních sportů.

Tchaj-wan

Tchaj-wan zůstane bojištěm protiřečí: Je fér tvrdit, že většina obyvatel Tchaj-wanu si sjednocení nepřeje. Zároveň obyvatelé nechtějí Američany zinscenovanou válku. Každý Tchajwanec s mozkem ví, že nemůže očekávat, že Američané zemřou v boji za něj.

Američané budou pokračovat v dodávkách zbraní, a mají na spěch podle principu - rozděluj a panuj a budou destabilizovat neúprosný vzestup Číny.

Čína nikam nespěchá. Již Tengův plán ukazoval na znovusjednocení někdy před rokem 2049. Prostřednictvím dokumentů Peking ví, že má-li Tchaj-pej prosperovat v mírovém prostředí, musí vyjednávat, dokud má ještě čas a s čím vyjednávat. Proč se zmiňuji o čase?

Protože Rusko po ukončení speciální vojenské operace na Ukrajině, které se bude nazývat správa míru nebo podobně (a ne vítězství Ruska), aby se předešlo veřejnému označení porážka NATO a kolektivního Západu, Rusko se dostane do klíčové pozice s rolí určovatele vývoje nové společnosti založené a spravované především na vědeckém základě, ne politické ideologie.

Ruská federace

Poté, co NATO, USA a slouhové v konfrontaci s Ruskem utrpí drtivou porážku, které si je část západní elity plně vědoma, se bude dále vyvíjet směrem, který indikovala a popsala ve svém 42 minutovém interview nejstarší dcera ruského prezidenta Vladimira Putina, osmatřicetiletá Maria Voroncovová, zástupkyně děkana Moskevské státní univerzity Lomonosova, členka prezidia Ruské akademie věd a vedoucí výzkumná pracovnice Národního lékařského výzkumného centra. Interview nedávno poskytla Vjačeslavu Šuleninovi, ex-úředníkovi a vedoucímu Moskevského centra pro inovativní technologie ve zdravotnictví: Ruská společnost s našimi životními základy, s naší kulturou, s naším náboženstvím… Koneckonců, není to tak ekonomicky orientovaná společnost. Jsme do značné míry společnost zaměřená na člověka.

Připomínám, že: a) západní novináři byli pobouřeni skutečností, že Putinova dcera, když hovořila o hodnotě lidského života, nikdy nezmínila válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině, a ani jednou během rozhovoru a rozhovoru se nezmínila o svém otci. b) Vladimír Putin opakovaně prohlásil, že se nevyjadřuje k otázkám týkajícím se jeho rodinných příslušníků. V roce 2015 prezident na tiskové konferenci řekl, že jeho dcery se nezabývají obchodem a politikou, a o rok později (2016) v rozhovoru pro agenturu Bloomberg poznamenal, že obě jeho dcery se věnují výhradně vědecké činnosti. c) Jsem v tomhle smyslu velmi staromódní člověk, Evžena Oněgina si mohu mnohokrát přečíst, dokonce rád čtu pohádky. Věřím, že Puškinovy pohádky obsahují veškerou morálku a pravdu, řekla Maria.

Dále stojí za zmínku, že Maria Voroncovová žije v Moskvě dlouhou dobu, že po zahájení speciální operace byly obě dcery prezidenta pod sankcemi USA, EU a Velké Británie a německé vydání týdeníku Der Spiegel vyhodnotilo 12. ledna 2024 rozhovor na webových stránkách titulkem: Putinova dcera poskytla podivný rozhovor o hodnotě lidského života.

V roce Draka, roku aktivního mozku, Rusko zapustí novou vědeckou revoluci a potvrdí, že jeho vnitřní svobodný duch stále a aktivně žije, a že je schopen sjednocení, bude-li vnitřní svoboda Rusů v ohrožení. Proto je na místě neignorovat poznámky typu – Rusko se sjednocuje.

Evropská unie

Evropská unie a její šéfdiplomat Borrell, který ve chvíli slabosti již připustil možnost ruského vítězství, budou nadále opakovat staro-novou výzvu adresovanou vůdcům západních zemí, jako by EU neměla jiné problémy: Dodejte ozbrojeným silám Ukrajiny rakety dlouhého doletu a další zbraně, které umožní Kyjevu převzít kontrolu nad ztracenými územími.

Evropská unie se prokusuje zimou, horečně hledá způsob, jak zvládnout energetickou krizi, de-industrializaci, inflaci a jak co nejrychleji splnit úkoly neviditelných elit předané v Davosu, na ambasádách nebo vzdělávacích pobytech u strýce Sama nebo v Albionu.

Pro budoucnost Evropy není ale klíčové jen přežít díky plynu z Kataru, USA nebo Norska, ale dokázat, že EU dokáže být energeticky nezávislou. Přitom nelze zapomenout, že Evropa se neobejde bez vzácných surovin, kterými disponuje africký kontinent, Čína a Rusko. A že pouhé ekonomické změny k energetické nezávislosti nevedou. Již dnes se budují nové obchodní vazby, ale i celý světový řád. V něm bude mít starý kontinent nové místo. Aby bylo stabilní i v předposlední řadě, je potřeba změnit především mentální nastavení Evropanů. Proč? Protože pýcha předchází pád. Slovo předchází znamená vyskytovat se před něčím. Z toho vyplývá, že pýcha přináší (nevyhnutelný) pád i proto, že EU pohled na mapu světa je příliš sebestředný.

Složitý úkol, změna mentálního nastavení Evropanů, který stojí nejenom před Evropou, dokumentuje výrok šéfa evropské diplomacie Josepha Borrella v projevu v belgických Bruggách: Evropa je zahrada. Postavili jsme zahradu, kde všechno funguje. Je to nejlepší kombinace svobody, ekonomické prosperity a sociální koheze… A dál: Většina světa je džungle, a džungle může napadnout zahradu. Zahradníci by se o zahradu měli starat, ale nemohou to dělat stavěním zdí… protože zeď nebude nikdy dost vysoká, aby zahradu ochránila.

Na výzvy ohledně dodávek zbraní a raket dlouhého doletu reagoval ruský politik Konstantinov: Kdyby byl Borrell takový hrdina, šel by do zákopů, nasadil by si helmu a stál by tam nejméně hodinu. Myslím, že potom by přestal dávat rady, jednu hloupější než druhou.

Podle něj, šéf evropské diplomacie a jeho kolegové ze západních zemí jsou političtí papoušci, kteří vyjadřují agendu, kterou jim přinášejí jejich kurátoři. Zároveň politik poznamenal, že tito papoušci si jsou jisti, že žijí v rozkvetlé zahradě.

Zde je na místě připomenout si zajíce z kresleného filmu, který žil v hlubokém lese a neustále se třásl strachy. Jednoho dne se rozhodl, že se zbaví svého strachu, aby všem dokázal svou odvahu. Shromáždil své přátele na mýtině a prohlásil, že se nebojí žádného z obyvatel lesa. Když se na mýtině objevil vlk, zajíc utekl – přátelé ho sotva našli v tajném koutě.

A samozřejmě nelze ignorovat historii syndromu zahrady a džungle. Syndrom poprvé formuloval imperiální britský orientalista Rudyard Kipling. Z metafory zahrady a džungle poté vychází britský koncept břemene bílého muže a americký koncept Manifest Destiny. Dnes Michael Hudson (1939), americký profesor ekonomie (University of Missouri), výzkumník Levyho ekonomického institutu a bývalý analytik Wall Street, tvrdí, že za současného stavu džungle roste, ale zahrada neroste, protože její filozofií není industrializace. Její filozofií je vytvářet monopolní rentu, to znamená rentu, kterou vytváříte ve spánku, aniž byste vytvářeli hodnoty. Máte pouze privilegium práva vybírat peníze za monopolní technologii, kterou máte.

V roce Draka se potvrdí zvětšující se rozdíl, oproti všem těm desetiletím předtím, v přesunu technologického pokroku ze Severní Ameriky a USA do Číny, Ruska. Z imitátorů se opět stávají inovátoři. Evropa a EU k nim patřit nebude. Vybrala si otroctví, války a nemá žádný plán B.

Německo

Ve svém sloupku z 28. ledna t.r. sloupkař Prof. Dr. Heribert Prantl píše: Kdo byl soudce, který v soudní síni přestřihl advokátovi kravatu a založil ji do spisu? Který politik je žákem Ježíše Krista a Karla Marxe? Kdo byl Prof. Dr. BRD? A která feministka se spojila s muži, protože ti jí měli pomoci uklidit to, co nazývala “sračkama patriarchátu”? Na tyto otázky jsem před lety odpověděl v knize, která je nyní rozebrána; vydalo ji nakladatelství Süddeutscher Verlag a nesla název “Ledaže bys to udělal”. Bylo to o utopistech a jiných realistech, o mocných a statečných, o velkých trpaslících a malých obrech, o silných ženách a jejich protivnících.

Kdybych měl knihu napsat dnes, věnoval bych dlouhou kapitolu mnoha statisícům lidí, kteří od minulého víkendu demonstrují proti rozbujelému pravicovému extremismu, neonacismu a AfD v tolika městech po celém Německu. Výstižný komentář k tomu je starý a pochází z nejistých časů, pochází od Ericha Kästnera. _ Není nic dobrého / kromě: člověk to dělá _. Spisovatel publikoval tento epigram v roce 1936 v “Lyrické lékárničce doktora Ericha Kästnera” a jeví se mi, že existuje snaha lidí s prověřenou politickou zkušeností, kteří chtějí něco dělat.

Svaz Sarah Wagenknechtové získal téměř stejný počet hlasů jako německá vládnoucí strana, a to 14 %. Jenomže SPD byla založena ne před dvěma měsíci, ale hned poté, co ruské tanky vstoupily do Berlína. Tedy před 77 lety. Co indikují čísla?

Za prvé, je to více než Zelení, kteří mají 12 %. Mnohem více než Svobodná demokratická strana (5 %) a Levice (2 %) – strana, kterou kdysi založila Sarah a byla z ní vyloučena. Wagenknechtová je zatím horší než aliance CDU/CSU (29 %) a opoziční Alternativa pro Německo (AfD) (17 %). Na tomto místě poznamenávám, že hry Sarah Wagenknechtové jsou staré jen pár měsíců, a že čísla nepochybně jen porostou, protože s pravděpodobností hraničící s jistotou vypadají podceňované. Proč?

Když se v říjnu v berlínském hotelu konal zakládající sjezd strany, průzkumy veřejného mínění zveřejněné v deníku Bild přisoudily Sarah 20% výsledek. V listopadu to bylo již 27 %! Kvůli počtu jejích odběratelů na sociálních sítích Sarah je mimo měřítko. Téměř okamžitě shromáždila 1,4 milionu příznivců. Proto se začalo říkat Sarah - politická Kim Kardashian.

Čtenářům připomínám, že matka Sarah je Němka a její otec Íránec. Sarah studovala literaturu, filozofii a napsala diplomovou práci o díle Karla Marxe. Mnozí v Rusku, ne však v ČR znají její postoj k Ukrajině, za což byla tak pronásledována úřady.

Při založení strany uvedla následující: Takhle to dál nejde, jinak za deset let pravděpodobně nepoznáme naši zemi. Žádná jiná vláda neuvalením sankcí na Rusko nepoškozuje sama sebe tolik jako ta naše. Musíme nakupovat ruskou energii prostřednictvím plynovodů, ne obcházet Indii a Belgii. Wagenknecht je bezvýhradným zastáncem zrušení sankcí proti Rusku, ukončení vojenské pomoci Kyjevu a donucení Ukrajiny (kterou Wagenknecht nazývá “bezedným sudem”) k mírovým rozhovorům.Několik slov k objasnění zveřejněných hodnocení.

Jak již bylo zmíněno výše, strana Alternativa pro Německo je v současné době na druhém místě s výsledkem 17 %. I se současným 14% výsledkem může Sarah vstoupit do koalice s AfD a v tuto chvíli bude mít třetinu všech hlasů.

Pouze vícesměrná ideologie může zabránit vytvoření takové koalice. V podstatě však obě politické síly usilují o totéž a kritizují současnou vládu.

Alternativa pro Německo a její spolupředsedkyně Alice Weidelová, není ve vztahu ke kancléři Scholzovi a celému provládnímu gangu o nic méně tvrdá a výmluvná než Sarah. Tyto dvě ženy za sebe rozhodně stojí! Proto i snaha zavřít AfD a otázka: Dovedete si představit, že opravdu chtějí zakázat druhou nejpopulárnější stranu v Německu, zakázat stranu, která je pro současnou vládu nežádoucí, v srdci evropské rozkvetlé zahrady?

Wolfgang Thierse, bývalý předseda Spolkového sněmu a člen Sociálně demokratické strany Německa (SPD), si nyní s touto myšlenkou pohrává. Už o tom rozvinul reklamní kampaň. Cituji Wolfganga Thierse: Pokud ústavní orgány ve třech spolkových zemích klasifikovaly AfD jako pravicově extremistickou stranu, pak je stát povinen prověřit možnost zákazu AfD na federální úrovni. Připomínám dobu, kdy byli LGBT lidé označeni za extremisty, a dnes v Německu strana, která je na druhém místě.

Proto očekávám, že v roce Draka k zákazu AfD nedojde, že uvidíme Sarah Wagenknecht a Alice Weidel hlavních rolích v německé politice, protože, intenzivněji než kdy jindy, se povede debata o tom, jak se německá demokracie může a musí bránit proti antidemokratům. A budou se hledat odpovědi na otázky: Co mají společného lidé, kteří vyšli do ulic proti AfD? Kam odchází německý průmysl? Kdo bude platit, velet evropské armádě a v jakém jazyce? A…

Ukrajina bez budoucnosti

Nebudu vstupovat do diskuzí, popisů příčin a průběhu bojů, ani do predikce výsledku speciální vojenské operace, který je znám i části západních elit. Zastavím se krátce u tématu, které se týká nás všech: Život, člověk a obchod.

Kyjevský režim naposledy během WEF v Davosu dokázal, že životy Ukrajinců nejsou důležité. Ministr zahraničí Kuleba otevřeně vystoupil v roli obchodníka s vlastními občany, a to zcela v souladu s kánony kapitalistického marketingu: nejenže své zboží vychvaloval, ale také se snažil přesvědčit kupujícího o tom, jak moc je jeho zboží (produkt) pro kupujícího potřebné a užitečné.

Ukrajina je první zemí na světě, která jde do války proti jiné zemi, jež je partnerem USA, ale která nežádá americkou armádu, aby se přímo účastnila bojů „na zemi". Nabízíme nejlepší nabídku na světovém bezpečnostním trhu. Dejte nám peníze, dejte nám zbraně a my dokončíme práci. Ve válce na Ukrajině Spojené státy šetří to nejdůležitější - životy svých vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Kuleba v rozhovoru v Davosu.

Protože Američané jsou specifičtí lidé, orientovaní na zisk, ministr Kuleba musel přejít na další úroveň marketingu: začal mluvit se zákazníkem jazykem, který je pro něj srozumitelný. A vybral si jednoduchý model: Vaše zbraně a peníze + Ukrajinci = vyčerpání Ruské federace.

Na přikladu rozhovoru, zvoleného jazyka a marketingového modelu je jasně vidět transformace diplomacie a hodnot tvořících část antropologické války, o které píši již několik let. Dříve se všichni odvolávali na demokratické hodnoty, pak přešli z tradiční na emocionální diplomacii, bohužel bez očekávaného efektu. Nyní se přešlo na jazyk bankovek, protože bankova představuje srozumitelnější jazyk pro zákazníky ze zámoří a Lamanšského průlivu.

Úroky se nikam neposunuly, ale sazby za oceánem pánové rozhodli prudce snížit, a v tuto chvíli i zcela zastavit financování kvůli vnitřním neshodám v americkém Kongresu. Proto ta hysterie. Ministr Kuleba byl nucen vyslovit ty nejzávažnější argumenty pro kupce, protože americké životy jsou to nejcennější, a mají jinou cenu než domorodci-Ukrajinci.

Otevřeným prohlášením, že Američané jsou lidé nepoměrně vyšší třídy než Ukrajinci, ministr Kuleba zároveň dokázal, že kyjevské klice jsou vlastní krajané, voliči, jejich názor, jejich pocity hluboce ukradené. Nikoho nezajímají ani přání otroků a dobytka hnaného na porážku. Nedává smysl zabývat se osudem Ukrajiny ani v roce Draka, protože se sama rozhodla neexistovat.

Česká republika

ČR bude pokračovat ve sjezdu a přejde z červené na černou nejenom sněhovou, zledovatělou, ale i zelenou sjezdovku v politickém, diplomatickém a hospodářském smyslu a bude se dočasně živit moderním černým humorem, který zkvalitnil samozvaný Tchaj-wanec Miloš Vystrčil. Ten se nechal tak slyšet, že v Kremlu a v Pekingu z toho nemohou usnout a radovat se z příchodu Draka: Jakmile zlikvidujeme Rusko, je na řadě Čína. Stejný problém: jdou proti světovému řádu. Jen západní svět má právo rozhodovat o tom, co je správné a co ne. Diktatury typu Ruska a Číny nemají na tomto světě co dělat.

Proto je vyloučeno, že někdo u moci, nebo pověřen rozhodnout v Moskvě, Pekingu či Dillí se bude vážně zajímat a jednat s politikaři zmíněné úrovně nebo politiky s výlučnou historii a praxí v LGBT, a ne v průmyslu či obchodu. Osud české kotliny se mi jeví na několik desítek let zpečetěn proradností zvolených elit, chamtivostí a komplexy vyplývajících z archetypů národa.

Tuvalu

Tuvalu je konstituční monarchií a je součástí společenství Commonwealth. Hlavou státu je král Karel III. Monarchu zastupuje generální guvernér, který je jmenován na pokyn premiéra. Vzhledem k odlehlosti Tuvalu nepřitahuje velké množství turistů. Hlavní ostrov Funafuti je středem zájmu cestovatelů, protože jediným letištěm na Tuvalu je mezinárodní letiště a na ostrově jsou hotelová zařízení. Ekoturistika je motivací cestovatelů na Tuvalu. Chráněná oblast Funafuti se skládá z 33 km2, oceánu, útesů, lagun, kanálů a šesti neobydlených ostrůvků.

Hlavním problémem mikrostátu je zvyšující se hladina světových moří. Ostrovům hrozí úplné vymazání z mapy, ale ne jejich význam pro současnou světovou politiku, prověřený v minulosti.

Volby ve druhém nejmenším státě světa sice nemají takový význam jako jiné volby, které v roce 2024 svět čekají. V Pacifiku se ovšem hraje o sféru vlivu, kterou postupně na svou stranu přetahuje Peking. Pro-tchajwanský vůdce tichomořského ostrova Tuvalu, Kausea Natano, přišel podle sobotních výsledků o mandát ve volbách (21.ledna). Tuvalu, které má přibližně 11 200 obyvatel, je podle agentury Reuters jedním ze tří zbývajících tichomořských spojenců Tchaj-wanu. Během ledna přerušilo vztahy s Čínskou republikou a přešlo na stranu Pekingu. Ten přislíbil větší rozvojovou pomoc, a ne připojení Tuvalu ke globálním telekomunikacím pomocí amerického podmořského kabelu. Proto je potřeba diplomatické tahanice mezi Tchaj-wanem a Čínou hodnotit v rámci širšího soupeření o vliv v Tichomoří mezi Čínou a USA.

Povolební vyjednávání koalice bude složité. Ve státě, který je dle počtu obyvatel po Vatikánu druhý nejmenší na světě, totiž nejsou žádné volební strany. Volí se 16 zákonodárců většinovým systémem v osmi volebních obvodech. Seve Paeniu, který byl zvolen na ostrově Nukulaelae, již prohlásil, že má zájem získat premiérské křeslo.

Další uchazeč o post lídra, Enele Sopoaga, sice přislíbil podporu Tchaj-wanu, ale chce zrušit bezpečnostní dohodu s Austrálií, kterou na podzim loňského roku schválila Natanova vláda. Dohoda byla vnímána jako snaha omezit rostoucí vliv Číny jako poskytovatele infrastruktury na tichomořských ostrovech, současně ale byla kritizována některými tuvalskými zákonodárci.

Ti se poprvé sejdou příští týden. Na první schůzi by se mělo jednat i o volbě nového premiéra. Poté a později budeme mít jasnější představu, jak dále. Zákonodárci z vnějších ostrovů potřebují totiž na cestu lodí na hlavní ostrov až 27 hodin. Nemusí pospíchat ani v roce Draka.

Poštovní známka roku Draka

Ve čtvrtek (25.1.) ráno Jason Sean se připojil k dlouhé frontě lidí, kteří netrpělivě čekali na koupi pamětní známky Year of the Dragon vydané americkou poštovní službou. Jason, pro kterého nákup známek na oslavu lunárního Nového roku je v jeho rodině tradicí, byl jedním ze stovek lidí, kteří čekali v Chinatown Community Center v Seattlu na koupi známky.

Pro mnoho asijských Američanů nabízí lunární Nový rok šanci nechat za sebou problémy minulého roku a pozvat prosperitu a štěstí do budoucna, řekla Connie Soová, profesorka na Washingtonské univerzitě. Tento ceremoniál známek Year of the Dragon uznává důležitost rozmanitosti a kulturního významu, který asijští Američané přinášejí do Spojených států, a poskytuje Seattlu příležitost propagovat význam lunárního Nového roku, dodala So.

Každoroční průzkum americké komunity Úřadu pro sčítání lidu ukazuje, že asijská populace Seattlu činila v roce 2022, 135 300, což je nárůst o přibližně 13 000 oproti roku 2021. Připomínám, že již více než tři desetiletí vydává poštovní služba známky zdůrazňující lunární Nový rok a jedná se o jedny z nejúspěšnějších vydání známek v dlouhé historii poštovní služby.

Poštovní známka je skvělým příkladem, který odráží bohaté, multikulturní dědictví a tradice našeho národa, řekl Eduardo H. Ruiz Jr., viceprezident USPS pro maloobchodní a doručovací operace pro oblast Westpac poštovní služby, který sloužil jako zasvěcující úředník.

Myslím, že skutečně uvolňujeme sílu všedního dne a sílu malého, řekl Joel Barraquiel Tan, výkonný ředitel muzea Wing Luke. Všichni používají známky. A to, že to odráží tradici lunárního Nového roku, je docela neuvěřitelné. To, že tak malý objekt nese tak obrovský záměr, a tak velký dopad, je docela úžasné. Ano souhlasím s ředitelem muzea. Známku navrhl Antonio Alcala, umělecký ředitel USPS s umělcem Camille Chew. Vyznačuje se barevnou trojrozměrnou maskou zobrazující draka, která je současným pojetím dlouhé tradice lidových uměleckých řemesel vyřezaných z papíru, které vytvořil Chew.

Známka Year of the Dragon je v prodeji na poštách po celých Spojených státech a na USPS.com. Celkem bylo vytištěno 22 milionů známek. Zlaté a červené barvy představují prosperitu v nadcházejícím roce a štěstí, které bude o to větší, budeme-li zdraví a žít v míru. Souhlasu netřeba. 28. 01. 2024

Foto