Nové čtení Radovana Richty – nový titul Institutu české levice

Autor: Pavel Sirůček | 14. 5. 2024

U příležitosti 100 let od narození (6. 6. 1924) vychází aktualizované vydání monografie P. Sirůčka Nové čtení Radovana Richty. S předmluvou R. Valenčíka. 1. elektronické vydání (pdf), resp. 2. doplněné a upravené vydání. Praha: Institut české levice 2024. ISBN 978-80-908974-0-3 (pdf). 600 s. Kniha je dostupná v sekci „Elektronické publikace ke stažení“.

Akademik, filozof, sociolog, prognostik, vedoucí mezioborových výzkumných týmů PhDr. Radovan Richta, DrSc. (1924 – 1983) náleží k předním českým marxistickým vědcům. Těžiště celoživotního úsilí soustředil na studium vědeckotechnické revoluce za socialismu a jejích společenských a lidských souvislostí. Na Východě i Západě se proslavil mezioborovou studií Civilizace na rozcestí, která v mnohém předběhla dobu. Oceňována bývá Richtova teorie technologické evoluce (nástroj-stroj-automatizace), Richta patří ke spoluautorům termínu postindustriální společnost, jako jeden z prvních uvažuje o globální revoluci atp. Humanistické poselství Richty zůstává inspirativní i ve světle civilizačních rozcestí a krizí současných. Richtu lze označit za předchůdce úvah o tzv. společnosti vědění, kybernetické revoluci, globalizaci, ohledně tzv. čtvrté průmyslové revoluce a dopadů technologií 4.0 či 5.0, zpráv Římského klubu, ovšem i teorií lidského kapitálu, systémového přístupu anebo (post)moderní teorie chaosu etc.

Monografie mapuje Richtův život a dílo, zasazené do kontextu dobového i dnešního. Richta je představován coby vědeckotechnický revolucionář a marxistický vizionář s představami ohledně postindustriálního socialismu, resp. budoucího komunismu. Vydání z roku 2023 bylo upraveno technicky i z hlediska přehlednosti a čtenářského komfortu. Doplněno bylo o další prameny a studie. 2. doplněné a upravené vydání reaguje na texty zmiňující R. Richtu (ve kterých nezřídka zaznívaly i „nečisté tóny“ a byly patrné osobní zhrzenosti či vlastní selhání autorů) anebo vrstevnatost (a údajnou revolučnosti i „duši“) Pražského jara, které se objevily především v roce 2023. Ve světle aktuálních, a dramaticky narůstající, hrozeb nutno zdůraznit, že v centru pozornosti R. Richty se nacházel vždy člověk, kdy k ústředním humanistickým poselstvím náleží teze o rozvoji člověka jako sebeúčelu. Dnes však – a to možná snad poprvé v dějinách – přestává být člověk cílem politického snažení a stává se překážkou. Neprivilegovaný člověk práce je degradován na uhlíkovou stopu. Pod fanglemi zkázonosného náboženství boje s počasím (a především s normálními lidmi a normálním životem) není dystopicky slibován lepší život, rozvoj člověka ani zbohatnutí, nýbrž chudnutí s omezováním práv, jistot a svobod.

Ke stažení: library.institutcl.cz

Foto